15.1.2018 / Gösterim Sayısı : 368

Projeler tek tek hayata geçiyor…

#Projeler tek tek hayata geçiyor-2018
Projeler tek tek hayata geçiyor…
“83.600TL destekli Bozkırda Temiz Süt Projesi”,
“195.400TL destekli Lavanta Balı Projesi”
Ve  şimdi de “400.000TL destekli Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliği Projesi” kabul edildi…

İl Müdürlüğümüz proje ekibimiz tarafından hazırlanan projeler ilimiz tarımına büyük katkılar sağlıyor. Müdürlüğümüz Proje ekiplerince hazırlanan  ve KOP tarafından kabul edilen “400.000TL destekli Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliği Projesi” faaliyete geçiyor.

Projelerle hakkında bir açıklama yapan İl Müdürümüz Kenan Şahin; “İl Müdürlüğümüz proje ekibinde yer alan Ziraat Mühendislerimiz, Veteriner Hekimlerimiz ve diğer personellerimizce    hazırlanan projelerimiz  Konya Ovası Projesi (KOP) tarafından daha önce “195.400TL destekli Lavanta Balı Projesi” ve “83.600TL destekli Bozkırda Temiz Süt Projesi” in den sonra şimdi de “400.000TL destekli Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliği Projesi” kabul edildi. Proje ekibimiz ilimiz coğrafi durumuna göre bölgesel bazda hazırlamış olduğu projelerimiz İl Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz  ve İlçe Müdürlerimiz tarafından yapılan proje toplantılarının ardından KOP idaresine sunuluyor. Bu aşamadan sonra Valimiz Necati Şentürk, Milletvekillerimiz Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya’nın destekleri ile projelerimiz hayata geçmeye başlıyor.

 Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Tarımsal-Kırsal Kalkınmaya Yönelik Model Geliştirilmesi Programı’na teklif edilen “Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliği Projesi” kabul edilerek   protokolü  imzalanmıştır.  Proje kapsamında Kaman İlçesi Savcılı Büyükoba köyünde ikamet eden, 18-50 yaş arası ve  sebze yetiştiriciliği yapan 12 adet çiftçimize 1’er dekarlık alanda toplam 12 dekar yeni örtüaltı sera kurulumu yapılacaktır. 2018 yılında pilot il olarak uygulanacak olan projenin toplam bütçesi 480.000,00 TL’dir. Projenin % 20’si çiftçi katkısı (80.000 TL), % 80’ni KOP desteği (400.000 TL) ile karşılanacaktır. İmzalanan protokol sonrasında  2018 yılı içinde Savcılı Büyükoba köyünde Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliği Projesi uygulanacaktır. Proje sonrası Savcılı Büyükoba Köyümüz  örtüaltı sebze yetiştiriciliğinde  ilimiz ve  bölgemizde  önemli bir yere sahip olacaktır. Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliği Projesi kapsamında  çiftçilerimiz  turfanda yetiştiricilik ile erken üretim yaparak önemli bir gelire sahip olacak ve yerli üretim desteklenerek kırsal alanlarda ekonomi canlandırılacaktır” dedi.


''