T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Çiftçilerimize Tohum Dağıttık...

Yayın Tarihi : 13.4.2022

​Çiftçilerimize Tohum Dağıttık...
“Kırşehir’de Ekilmeyen Arazi Kalmasın Projesi” kapsamında çiftçilerimize yağlık ayçiçeği, nohut ve mercimek tohumu dağıtıldı.

İl Müdürlüğümüzce Kırşehirde Ekilmeyen Arazi Kalmasın projesi kapsamında Tarım Arazilerinin Kullanımın Etkinleştirmesi  kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığımızca %75 Hibeli ve %25 Çiftçi katkı paylı il genelinde 1.297 çiftçiye 26.200 dekar alana ekilmek üzere nohut, yağlık ayçiçeği ve yeşil mercimek tohumu dağıtım töreni gerçekleşti.

İl Müdürlüğümüzde  yapılan tohum dağıtım törenine Valimiz Sayın İbrahim Akın, İl Müdürümüz Duran Seçen, Ak Parti İl Başkanı Seher Ünsal, Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu, Kırşehir Tarım Kredi Müdürü Cemal Güngör ve çiftçilerimiz katıldı.

“Devletimiz Tarımsal Üretimi Artırma Konusunda  Her Türlü Desteği Veriyor”

Tohum dağıtımı programında çiftçilere hitaben konuşan Valimiz Sayın İbrahim Akın, devletimizin tarımsal üretimi artırma konusunda çiftçilerimize her türlü desteği sağladığını söyledi.
Yapılan bu desteklerle birlikte çiftçilerimizin refah seviyesinin yükselmesinin yanı sıra ilimiz tarımının daha iyi seviyelere geleceğine inandığını belirten Valimiz Sayın İbrahim Akın; “Bugün de İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce bitkisel üretimin geliştirilmesi kapsamında hazırlanan 2.4 milyon TL bütçeli ‘Kırşehir’de Ekilmeyen Arazi Kalmasın Projesi’ kapsamında çiftçilerimize % 75 hibeli tohum dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Projedeki amacımız ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmaktır. Tarımın ve gıdanın bir ülke için ne kadar önemli olduğu tüm dünya tarafından kabul edilmiştir. Bizlerde bu anlayışla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Dağıtılan yağlık ayçiçeği, nohut ve mercimek tohumlarının çiftçilerimize bereket ve bol kazanç getirmesini diliyorum.” dedi.

“Üreten Kırşehir Gelişen Türkiye”

Tohum dağıtım töreninin açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Duran Seçen, Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmak için,  bakanlığımızın her zaman çeşitli  destekleri olduğunu ifade etti.

Üreten Kırşehir Gelişen Türkiye Sloganıyla hazırlayıp Kırşehirde Ekilmeyen Arazi Kalmasın projemizle çiftçilerimize tohum desteği vererek ilimizin üreticilerimizin refah seviyesini yukarı çıkarmayı amaçladıklarını belirten İl Müdürümüz Duran Seçen;
“Bakanlığımız tarafından ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmak için, Bitkisel üretimin geliştirilmesi programı kapsamında sunmuş olduğumuz 2.400.000 TL bütçeli Kırşehirde Ekilmeyen Arazi Kalmasın projesi Bakanlığımızca uygun görülerek onaylanmıştır.
Bu projede il müdürlüğü olarak amacımız, ekilebilir tüm arazilerde üretimin kesintiye uğramaması, küçük, atıl ve nadas alanlarının üretime kazandırılmasıdır.

Uygulanan proje ile; ülkemiz için stratejik öneme sahip olan Yağlık Ayçiçeği ile ilimiz için önemli ekiliş ve üretim miktarına sahip nohut ve yeşil mercimek ürünlerinin üretiminin artırılması hedeflenmektedir.
Bu kapsamda;
İl ve ilçe müdürlüklerimizce müracaatlar alınmış olup, müracaatlarda;
Çiftçi Kayıt Sistemine kaydı olmayan veya kaydı olup da küçük arazi varlığına sahip işletmeler,daha önceden tohum desteğinden ve Bakanlığımızın vermiş olduğu desteklemelerden faydalanmamış, atıl tarım arazisi olan, arazisini nadasa bırakmış,
genç ve kırsal alanda yaşayan çiftçilere öncelik verilmiştir.
Proje Kapsamında;
1-21.000 dekar alanda ekilişi yaptırılmak üzere 150’şer bin danelik 840 torba Yağlık ayçiçeği tohumu temin edilmiş olup ilimiz genelinde 817 çiftçimize,
2-3.700 dekar alanda ekilişi yaptırılmak üzere 50.875 kg Nohut tohumu temin edilmiş olup ilimiz genelinde 340 çiftçimize,
3-1.500 dekar alanda ekilişi yaptırılmak üzere 20.950 kg yeşil mercimek tohumu, temin edilmiş olup ilimiz genelinde 140 çiftçimize, tahsisleri yapılmıştır.
Üreten Kırşehir Gelişen Türkiye Sloganıyla 2022 üretim sezonunun tüm üreticilerimize ve ülkemize hayırlı ve bereketli geçmesini diliyorum” dedi.

Program, ilimiz genelinde 1.297 çiftçiye 26.200 dekar alana ekilmek üzere nohut, yağlık ayçiçeği ve mercimek tohumunun dağıtılması ile sona erdi.