5.12.2018 / Gösterim Sayısı : 22

5 Aralık Dünya Toprak Günü

Aralık 2013'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 5 Aralık gününün Dünya Toprak Günü olarak kutlanacağı kabul ve ilan edilmiştir.

Dünya Toprak Gününün kutlanmasının amacı; insanları toprakla bütünleştirmek ve insan hayatında en kritik öneme sahip olan varlığın değerini küresel anlamda ortaya koymaktır. Bu çerçevede, Ülkemizde Bakanlığımızca, her yıl 5 Aralık Dünya Toprak Günü olarak kutlanmaktadır.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Kenan ŞAHİN “5 Aralık Dünya Toprak Günü” dolayısıyla yayınladığı mesajda; “Toprak dinamik, üç boyutlu ve canlı bir ortamdır. Toprak, tüm canlılar için mutlak gereklidir ve doğada eşdeğeri yoktur. Ancak toprak, kısa sürede ve kolayca kaybedilebilecek kıt bir kaynaktır. Belirli iklim ve bitki örtüsü altında ancak çok uzun sürelerde oluşabilir. Toprakların sağlıklı olabilmesi için toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin iyi olması gerekir. Toprak organik maddece zengin ve biyolojik aktivitesi ne kadar yüksekse o kadar sağlıklıdır.
 
Tarıma elverişli 1 cm. kalınlığında bir toprak tabakası, ortalama olarak 100 ile 1000 yıl arasında oluşur. Elbette 1 cm kalınlığında bir toprak tabakasında tarım yapılması mümkün değildir. Yapılan araştırmalara göre 40-50 cm’lik bir toprak tabakasının oluşabilmesi için en az 20-25 bin yıllık bir sürenin geçmesi gerekecektir. Kısacası toprak, yaşamımızın en önemli unsurudur ve kaybedilmesi durumunda tekrar yerine konulması mümkün değildir. Öyleyse toprağı çok iyi korumalı ve özenli kullanmalıyız.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.
''